Kalori Nedir? Kalori Ne İşe Yarar?

Kurtuvaz

Aktif Üye
exe_onursal
Katılım
16 Tem 2014
Mesajlar
1,844
Tepkime puanı
8
Puanları
38
Kalori Nedir?
Kalori, bir enerji birimidir. Kaloriyi gıdayla ilişkilendirmeye çalışırız ama kalori yalnızca enerji içermektedir. Örneğin, yaklaşık 4 litre benzin, yaklaşık 31.000.000 kalori içerir. Kalori, bir enerji ya da ısı miktarıdır. 1 gram suyun sıcaklığını 1 °C ‘ye yükseltir. 1 kalori, 4.184 Joule (J) enerjiye eşittir ve fizik biliminde kullanılan ortak bir enerji birimidir.
Birçoğumuz, kalorinin yiyeceklerle ilgili olduğunu düşünüyoruz, örneğin “Bir kutu sodada 200 kalori var” gibi. Bir gıda paketinin üzerinde yazan kalori, aslında kilokaloridir (1.000 kalori 1 kilokaloriye eşittir). Bu kelime, bazen aradaki farkı göstermek için büyük harfle yazılır, ama çoğu zaman yazılmaz. Bir gıda kalorisi, 4.184 Joule enerji içerir. Bir kutu soda, 200 gıda kalorisi, 200.000 normal kalori ya da 200 kilokalori içerir.
Aynı durum, egzersiz için de geçerlidir. Bir fitness grafiği, size yürüdüğünüz her bir mil için yaklaşık 100 kalori harcadığınızı söylediğinde, bu 100 kilokalori harcadığınız anlamına gelir. Bu makalede, “kalori” derken aslında “kilokalori” den bahsetmekteyiz.

Kalori Ne İşe Yarar?
İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek, nefes almak, hareket etmek, kan pompalamak için enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bu enerjiyi de yiyeceklerden alırlar. Bir gıdadaki kalori miktarı, gıdanın sahip olduğu potansiyel enerjinin ne kadar olduğuyla ölçülüdür. 1 gram karbonhidrat 4 kalori, 1 gram protein 4 kalori ve 1 gram yağ 9 kaloridir. Gıdalar, bu üç yapı taşlarının bir derlemesidir. Bu yüzden, eğer alınan herhangi bir gıdada ne kadar karbonhidrat, yağ ve protein olduğunu bilirseniz, bu gıdanın ne kadar kalori ya da ne kadar enerji içerdiğini bilirsiniz.
Eğer bir paket akçaağaç ve esmer şekerli yulaf ezmesi paketinin üzerindeki besin değeri tablosuna bakarsak, bu gıdanın 160 kalori olduğunu görürüz. Eğer biz bu yulaf ezmesini bir tabağa döker, ateşin üzerine koyar ve tamamen yakarsak ( ki bunu yapmak oldukça zordur), bu tepkime sonucu 160 kilokalori ortaya çıkacaktır (unutmayın gıda kalorileri, kilokaloridir) ve bu, 160 kilogramlık bir suyun derecesini 1 °C yükseltmeye yetecek enerji demektir.
Eğer besin değeri tablosuna daha yakından bakarsak, bu yulaf ezmesinin toplamda 162 kalori üreterek 2 gram yağ, 4 gram protein ve 32 gram karbonhidrat içerdiğini görürüz. Bu 162 kalorinin, 18’i yağdan (9 cal x 2 gr), 16’sı proteinden (4 cal x 4 gr) ve 128’i (4 cal x 32 gr) de karbonhidrattan gelmektedir. Enzimlerin glikoz ve diğer şekerlerin içindeki karbonhidratı, gliserinin içindeki yağ ve yağ asitlerini ve amino asitlerin içindeki proteinleri kırması sonucunda, vücudumuz yulaf ezmesindeki kaloriyi yakar.
Bu moleküller, ya hemen kullanım için emildiği ya da depolanmış enerjinin oksijenle tepkimeye sokulduğu metabolizmanın son aşamasına gönderildiği yer olan hücrelere, kan akışı yoluyla taşınır.İhtiyacınız Olan Kalori Miktarı
Hücrelerimizin işlevlerini yerine getirebilmeleri için ne kadar kaloriye ihtiyacı vardır? Bu miktar, herkeste farklılık gösterir. Satın aldığınız gıdaların üzerindeki besin değeri tablosunda “günlük değerler yüzdesi” nin 2.000 kalorili bir beslenme şekline dayalı olduğunu fark edebilirsiniz.Bir kişinin bir günde alması gereken kalori miktarı, yaklaşık 2.000 kaloridir ama vücudunuzun 2.000 kaloriden daha fazlasına ya da daha azına ihtiyacı olabilir. Boy uzunluğu, kilo, cinsiyet, yaş ve aktivite düzeyi, kalori ihtiyacınızı etkilemektedir.Kalori, Yağ ve Egzersiz
Peki, eğer vücudunuzun yakacağından daha fazla ya da daha az kalori alırsanız ne olur? Açıkça söylemek gerekirse ya kilo alırsınız, ya da kilo verirsiniz. Fazladan 3.500 kalori birikimi, vücudunuz tarafından yaklaşık yarım kilo olarak depolanır. Yağ, vücudun ihtiyacı olduğu zaman kullanmak üzere depoladığı enerjidir.* Diğer yandan da ister çok fazla egzersiz yapmaktan ister daha az yemekten olsun, yediğinizden 3.500 kalori fazlasını yakarsanız, vücudunuz depoladığı yarım kilogram kadar yağı, bu açığı kapatmak için enerjiye dönüştürür.
Egzersiz hakkında bir şey vardır ki o da, koşu bandınızın üzerinde oflayıp puflayarak koşarken, yalnızca metabolizma hızınızın yükselmediğidir. Metabolizmanızın normal hızına geri dönmesi biraz zaman alır. Daha yüksek bir düzeyde çalışmaya devam eder. Egzersiz yaptıktan sonra vücudunuz, iki saat boyunca yüksek miktarda kalori yakar.
 

Trustworthy

The Phenomenal One
Kayıtlı Üye
Katılım
23 May 2012
Mesajlar
6,398
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Paylaşım için teşekkürler.
 

Helni

| | | Genel Sorumlu | | |
Kayıtlı Üye
Katılım
10 Şub 2013
Mesajlar
29,926
Tepkime puanı
0
Puanları
0

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Son mesajlar

Yeni Konular

Sponsor Link

Üst