Reklam vermek için jestgames@gmail.com mail atınız. Reklam vermek için jestgames@gmail.com mail atınız.

Minecraft ULTRA ULTRA ULTRA Geniş Rehber [DEV KONU]

Minecraft Nedir ? Minecraft desenli küplerle yapı inşa etmenizi sağlayan basit 3-boyutlu bir oyundur. Program Markus "Notch" Persson tarafından yazılmıştır ve geliştirilmektedir.Bunun yanı sıra oyun "Mojang" hostuna bağlı olduğu için; Jens BergenstenMarc WatsonKristoffer JelbringJon KågströmLeonard AxelssonHenrik PetterssonLydia WintersMattis GrahmDaniel KaplanJunkboy Jakob Porsér Carl MannehTobias MöllstamDaniel FriskAron Nieminen" da birlikte hazırlanmıştır. Java programlama dilinde


Yeni Konu aç
 1. Üyelik tarihi
  15.06.2011
  Mesajları
  1.445
  Konuları
  311
  Rep Puanı
  20
  Nerden
  Dünya
  Takımı
  BeşiktAŞK
  Meslek
  BilgisayarMühendisi
  İsim
  Berke

  --------------------------------------------------------------------
  Minecraft Nedir ?

  Minecraft desenli küplerle yapı inşa etmenizi sağlayan basit 3-boyutlu bir oyundur. Program Markus "Notch" Persson tarafından yazılmıştır ve geliştirilmektedir.Bunun yanı sıra oyun "Mojang" hostuna bağlı olduğu için;

  Jens BergenstenMarc WatsonKristoffer JelbringJon KågströmLeonard AxelssonHenrik PetterssonLydia WintersMattis GrahmDaniel KaplanJunkboy Jakob Porsér Carl MannehTobias MöllstamDaniel FriskAron Nieminen" da birlikte hazırlanmıştır. Java programlama dilinde yazılmıştır. Oyun tarzı Dwarf Fortress RollerCoaster Tycoon Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft 16 Mayıs 2009'da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmıştır ve bu halka açık sürüm TIGSource forumlarında yayınlanmıştır. Ve popülerliğini dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır. Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir.

  Dwarf Fortress


  RollerCoaster Tycoon


  Dungeon Keeper


  Infiniminer


  Oyunun gelişimi
  Minecraft'ın geliştiricisi Markus Persson programlamaya yedi yaşında başlamış. Babası Markus'a Commodore 128 ev bilgisayarı almış ve Markus "type-in" programlarına odaklanmış bir bilgisayar dergisine abone olmuştur. Yaptığı deneyler sonucu sekiz yaşında ilk programını yazmıştır. Profesyonel olarak da Wurm Online gibi oyunlarda ve King.com'da oyun programcısı olarak çalışmıştır.
  Minecraft 10 Mayıs 2009 tarihinde geliştirilmeye başlanmıştır. Markus Persson King.com'daki işinden çıktıktan sonra bağımsız(bir yerde çalışma zorunluluğu olmadan) program yazma ve geliştirmeye odaklanmıştır. Markus Persson Minecraft'ı yazmak için Dwarf Fortress RollerCoaster Tycoon ve Dungeon Keeper gibi oyunlardan ilham almıştır. Oyunun temellerinin ne olması gerektiğini düşünen Markus Infiniminer adlı bir oyunu keşfetmiştir ve TIGSource.com forumlarındaki kullanıcılarla oynamıştır. O zamanda Markus izometrik 3-boyutlu inşa oyun fikirlerini kafasında canlandırırken bu düşüncelerini test etmek için prototipler yazmıştır. Infiniminer adlı oyun Minecraft'ın oynayış biçimini ağır şekilde etkilemiştir 1. tekil kişi gözüyle oynanan bakış açısı ve blok şekilli görselleri dahil.

  Bu oyun aslında Notch'un yaptığı paralı bir oyundur.
  Oyunu kendi hesabınıza satın almak için €19.5 başkasına premium üyelik hediye kodu için de aynı fiyat geçerlidir.
  Oyunu şu an 8084422 kişi satın almaktadır fakat bu sayı değişir.

  Oyun Hakkında
  Skin yani oyunda Steve karakteri yerine başka karakterler kullanarak girebilirsiniz ama bunun için oyunu satın almanız gerekir.

  MineShafter


  Aslında birazdan anlatacaklarım tam olarak bir premium değil.Fakat premium kadar iyi.Girdiğiniz sunucularda kendi skin ve cloak larınız gözükecektir.

  Minecraft Skin Nedir : Oynadığınız karakterin texturesini ifade eder.

  Minecraft Cloak Nedir : Karakterin üstüne takılmış olarak duran bir pelerindir.Aşağıda birkaç cloak resimleri var:  1) Minecraft Hesabı
  Bu forumdaki herkesin bir minecraft hesabının olduğunu düşünüyorum fakat gene de anlatımı yapayım.

  Eğer minecraft üyesi değilseniz buraya tıklayarak üye olun.

  2) Google Hesabı
  Buraya tıklayarak google hesabı açabilirsiniz.
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]


  3) Mineshafter'e Giriş

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  tıklayarak Mineshafter sayfasına ulaşıyoruz ve sağ üstte bulunan Login'e basıyoruz.Sizi google hesap girişine yönlendirecektir.Giriş yapıyoruz ve mineshafter tekrar açılacaktır.

  4) Ayarlar
  Sağ üstte adınızın bulunduğu kısmın üzerine gelerek açılan menüden Settings'e basıyoruz.

  5) Mineshafter'da Minecraft Hesap Girişi
  4. adım ile birlikte
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  adresine ulaştık.
  Connected Username kısmının yanındaki Change e basarak Minecraft üyelk adımızı ve şifremizi giriyoruz.(Hesabının gitmesinden korkanlar bir başka minecraft üyeliği açabilir )

  6) Skin Yükleme
  Alt tarafta bulunan Skin URL kısmına skin adresimizi giriyoruz.Herhangi bir resim yükleme sitesine yükleyebilirsiniz.Fakat direkt link veren bir site olması gerek.(URL adresin sonu .png,.jpg,.gif gibi bitmeli).
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  adresine geri dönerek Skin URL mizi yazıyoruz ve Set diyoruz.

  7) Cloak Yükleme
  Aynı şekilde Cloak URL adresi alıp
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  kısımda Cloak URL kısmına URL'yi yazarak Set diyoruz.

  8) Gerekli Dosyalar

  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  adresine giderek Minecraft Client Proxy 'yi indiriyoruz ve açıyoruz.

  9) Oyuna Giriş
  Karşımıza bir giriş ekranı gelecektir.Minecraft kullanıcı adını ve şifresini girerek giriş yapıyoruz.Ardından oyun açılacaktır.

  Artık girdiğiniz sunucularda skin ve cloaklarınız çıkacaktır...

  Video
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]  Biomlar ve Özellikleri


  Minecraft’ta dünya, bitki örtüsü, sıcaklık, yükseklik coğrafik özellikler gibi pek çok etkene göre bölgelere ayrılır ve bu bölgelerin her birine biyom (Biome) adı verilir. Minecraft evrenine biyomlar Alpha 1.2.0 (Ekim 2000) de eklenmiş ve 1.2 ile beraber Anvil dosya formatının devreye girmesinden sonra Minecraft’ta biyom sayısı 10 adete (1.2.5’te) kadar çıkmıştır. Snapshot 12w19a ile oyuna “Large Biomes” seçeneği eklenmiştir ki buda oyunda bulunan biyomların 16 kat daha geniş alanlar halinde oluşmasına olanak vermektedir. ( Muhtemelen resmi olarak 1.3 ile gelecek ) Peki nedir bu biyomlar?

  Forest (Orman)  Bu biyom bolca ağaç içerir. Oak (Meşe) ve Birch (Huş) ağaç tipleri bu biyomda bulunur. Ufak tepeciklere sıklıkla rastlanır. Çiçekler ve mantarlar yine bu biyomda sıklıkla rastalan bitkilerdir. Tavuklar, domuzlar, kurtlar ( veya köpek) ve ineklere bolca bulunabilir.

  Desert (Çöl)


  Bu biyom neredeyse tamamen kumla kaplıdır. Ölü çalılara (Dead Bush) ve kaktüsler bolca bulunur. Bu biyoma hiçbir zaman için yağmur yağmaz. Zombiler ve iskeletlere diğer biyomlara kıyasla daha çok rastlanabilir. Kumun açık renkli olması sebebiyle gece çevreyi görmek biraz daha kolaydır. NPC köylerine rastlama olasılığı diğer biyomlara kıyasla daha fazladır. Ayrıca kuyular ve tapınaklar ( Snapshot 12w21a ile oyuna eklendi. Muhtemelen 1.3 ile göreceğimiz yeniliklerden biri olacaktır.) yine çölde rastlayabileceğiniz binalar arasında.

  Plains (Ova)  Düz ve ağaçsız arazilerdir. Ufak su çukurları ve NPC köylerine sıklıkla rastlanır. Tavuk, koyun, domuz ve inekler bolca bulunur.

  Swampland (Bataklık)  Koyu ve sığ sularla çevrili ve mora yakın renkteki toprağı ile hemen göze çarpan bir biyomdur. Genellikle bu toprağın alt kısımlarında clay (kil) ve sand (kum) bulunur. Ağaçlar genellikle sarmaşıklarla kaplıdır. Mantalar bolca ürediği için mantar arayanlar için ilk bakılacak yerdir. Kıyılarda şeker kamışlarına (sugar cane) rastlanır.

  Jungle (Balta Girmemiş Orman)  1.2 ile eklenen bu yeni biyomda ağaçlar 2 blok kalınlığına ve 31 blok uzunluğuna ulaşabilirler. Çöl biyomu yanında sıklıkla rastlanan bir biyomdur. Açık yeşilin hakim olduğu bu alanda bolca ufak gölcüklere rastlanır. Yine sarmaşıklara sıklıkla rastlanır ve sarmaşıklar sayesinde üst kısımlara tırmanmak çoğu zaman mümkün olur. Cocoa Plant (Kakao bitkisi - Snapshot 12w19a ile geldi. Muhtemelen 1.3 ile resmi olarak gelecek ) ve tapınaklara rastlanabilir. Doğal ortamında kedilere genelde burada rastlanır.

  Tundra  Ovaların soğuk ve karlı halidir. Bu biyoma bolca kar yağsa da asla yağmur yağmaz. Göller ve nehirler genelde donmuş olur.

  Taiga  Bu biyomda bolca spruce (ladin) ve pine (çam) ağaçlarına rastlanır. Tundra biyomunda olduğu gibi genellikle karla kaplıdır ama tundranın aksine düz değil tepelerden oluşur. Kurtlara diğer biyomlara kıyasla daha bol rastlanır.

  Extreme Hills  Yüksek dağların oluşturduğu biyomdur. Sık olmasa da ağaçlara rastlanır. Uçurumlar ve şaleleler genellikle bu biyomda bulunur. Pek çok biyoma kıyasla daha fazla mağara barındırır. Şimdilik Emerald madeninin bulunabileceği tek biyomdur. ( Emerald, Snapshot 12w21a ile gelen yeni bir maden. Yeşil renkli ve şimdilik sadece köylülerle ticaret yapmak için kullanılabiliyor. Kesin durumunu 1.3 gelince görebileceğiz. Ayrıntılı bilgi için bkz)

  Ocean (Okyanus)  Devasa genişlikte su ile kaplı biyomdur. Diğer biyomların aksine okyanuslar için boyut sınırlandırması yoktur. Genelde 25000 blok uzunluğunun altında olsalarda 100000 blok uzunluğunu aşan okyanuslarda nadir durumlarda rastlanabilir. Bazı durumlarda içinde ufak adalara rastlabilir. Okyanusların altında devasa mağara ve vadilere sıklıkla rastlanır.

  Mushroom (Mantar)  Diğer biyomlara kıyasla çok çok daha nadir rastlanabilen bir biyomudur. Devasa mantaların ve mantar ineklerin doğal olarak bulunabileceği, ayrıca mantaların güneş ışığı altında büyüyebileceği tek biyomdur.

  Madenler

  Minecraft’ta çıkartılabilecek maden sayısı 7’dir. Bunlar; kömür (coal), demir (iron), altın (gold), elmas (diamond), Lapis Lazuli, Redstone ve Emerald’dır. Aşağıdaki grafikten hangi madenin hangi derinlikte ne kadar bulunabileceğini görebilirsiniz. Aynı zamanda F3 ile açabileceğiniz Debug Menüsü ile de haritanızda o an bulunduğunuz yüksekliğinizi öğrenebilirsiniz. ( X ve Z koordinatları haritada bulunduğunuz noktayı gösterirken, Y size bulunduğunuz yüksekliği verecektir. )  Yukarıdaki grafik için versiyon 1.2.5 baz alınmıştır. Sonraki güncellemelerde bu oran değişiklik gösterebilir.


  Kullanabileceğiniz kazmaların kalite sıralaması (kötüden iyiye doğru ) şu şekildedir.

  Wooden pickaxe < Stone Pickaxe < Iron Pickaxe < Diamon Pickaxe

  Önemli Not: Altın el aletleri yüksek hasar gücüne rağmen çoğu zaman tercih edilmez. Çünkü dayanımı tahtaya göre %50 daha azdır ve altından yapılacak bir kazma, kömür hariç hariç hiçbir madeni (bloğu kırsa dahi) çıkaramaz.


  Kömür (Coal)


  Yüzeyde veya dağlarda bulabileceğiniz gibi çoğunlukla mağaralarda bulabilirsiniz. Çıkarabilmek için elinizde en azından tahta kazma (wooden pickaxe) olması gereklidir. Çubuk (Stick) ile birleştirerek (Crafting alanında çubuk alta kömür üste gelecek şekilde) meşale (torch) elde edebilirsiniz. Aynı zamanda yemek pişirmek ve madenleri eritmek içinde kullanılır. Deniz seviyesinin üstünde (en alt kareyi 0 , en üst kareyi 128 alırsanız 63. kare deniz seviyesidir) bulunabilen tek madendir. Çoğu zaman 5 - 10 arası blok kümeleri halinde bulunsa da derinlere inildikçe 30’un üstünde kömür bloğu bir arada bulunabilir. Bir minecraft haritasında toplam taş miktarının %1.25’i kömürdür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 29. karedir.  Demir (Iron)  Ne çok nadir nede çok fazla bulunan bir madendir. Haritanın sadece alt yarısında (0 - 64) görülebilir. Kırmak için en azından taş kazma (stone pickaxe) gerektirir. Kırdığınız takdirde Iron ore düşer. Iron Ore’un direk bir kullanımı yoktur. Kullanabilmek için Iron Ore’u fırında eriterek Iron bar elde etmeniz gerekir. Pek çok minecraft oyuncusu el aleti olarak demir aletleri kullanmayı tercih eder. Sebebi ise diğer madenlerle kıyaslandığında bulunabilirliğinin daha rahat olması , dayanıklı olması ve neredeyse her madeni kırabiliyor olmasıdır. Bir minecraft haritasında toplam taş miktarının %0.72’si demirdir. Demir eşya ve araç gereç yapımında en çok kullanılan madenlerden biridir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 35. karedir.
  Lapus Lazuli  Çok işlevi olmayan bir madendir. Sadece 0 - 32. blok yükseklikleri arasında bulunur. Kırmak için en azından taş kazma (stone pickaxe) gereklidir.Kırıldığı takdirde 4- 8 arası Lapus Lazuli parçası düşer. Fırında eritilmesine gerek kalmadan direk kullanılabilir. Lapis Lazuli 30. bloğun altında bulunup taş kazma ile çıkartılabilen tek madendir. Tek kullanım alanı renkli yün üretimidir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 14. karedir.  Altın (Gold)  Haritalarda 0 -32 kare arasında , özellikle de en alttan 2-9 blok yükseklikte görülürler. Kırmak için en azından demir kazma (iron pickaxe) gereklidir. Ore olarak kullanımı yoktur. Kullanabilmek için fırında eritip Gold Ingot’a dönüştürmek gereklidir. (Aynı zamanda Zombie Pigmen’lerden düşen gold nugget’lardan 9 tanesi birleştirilerek Gold ingot elde edebilmekte mümkündür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir.  Altının kullanım alanı demir kadar olmasa da pek çok şey için kullanılabilir.


  Elmas (Diamond)  Genel olarak oyundaki en değerli blok olduğu söylenebilir. Sadece en alttan 16 kare içerisinde bulunur ama genellikle 0 - 10. bloklar arasında rastlanır. 0 - 16 arasında bir elmas bulma ihtimali %0.1276’dır. Kırmak için en azından demir kazma (iron pickaxe) gereklidir. Elmas avına giderken özellikle yanınıza “furtune” özelliği olan bir kazma ile (kendisi kırdığınız bloktan 1den fazla eşya alabilmenizi sağlar. Örneğin Furtune III özelliği olan bir pickaxe bir diamond ore kırdığında 4 diamon düşme ihtimali olabilir.) gitmeniz önerilir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 10. karedir.  Redstone  En alttan 0 - 16 kare arasında rastlanabilen bu maden pek çok işlev için kullanılabilir. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Bir redstone ore’dan 4-5 arası redstone dust düşer. Ore olarak kullanım alanı yoktur ama redstone dust olarak çok çeşitli eşyalar yapabilir ve elektrik ileten devreler kurabilirsiniz. Ayrıca redstone iksir yapımında da kullanılabilir. 0 - 14 kare arasında redstone bulunma ihtimali %1.025‘tir. Aynı zamanda redstone ore üzerine sağ yada sol mouse tuşu ile tıklar yada üzerinde zıplarsanız 30 sn boyunca ışık verir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 8. karedir. Devreler ile ilgili ayrıntılı bilgi için
  [Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
  göz atabilirsiniz.  Emerald  Oyunun en nadir bulunan elementlerinden biridir. Kırmak için en azından Iron Pickaxe (Demir kazma) gereklidir. Sadece Extreme Hills biyomunda bulunabilir. Köylüler ile ticaret yapmak amacıyla kullanılabilir. Şimdilik bunun dışında bir amacı bulunmamakta. Son snapshotlara göre genellikle yükseklik olarak 29. karenin altında bulunabilir ve istatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir.

  Nether Quartz  Nether quartz'lar dekarasyon amacında kullanılır.Nether'da Bulunan Bu Ore Şeklindeki Maddeler kazdığınızda direkt olarak nether quartz verir.Yani ore şeklinde düşmez.Beyaz parlak bir taş yapımında kullanılır aynı zamanda merdiven basamak içinde kullanılan bir dekarasyon madenidir ayni lapis gibi...


  Minecraft 1.5.1 sürümüne göre Extreme Hills’te 500x500’lük bir alanda en alttan 32 karedeki maden dağılımı aşağıdaki gibidir.


  raft Oynuyoru OverWorld Moblar

  Enderman

  3 Blok yüksekliğinde, uzun kollu, tehlike anında kendilerini ışınlayabilen bir canlıdır. Diğer düşman canavarlara kıyasla daha az bulunur. Sadece geceleri ve mağaların derinliklerinde rastlanabilen bu canlı, direk olarak bakmadığınız veya saldırmadığınız sürece sizi umursamaz. Normalde çevreden aldıkları blokları başka yerlere taşırlar. Taşıyabildikleri: Toprak (Dirt), Kum (Sand), çakıl (Gravel), kil (Clay), kaktüs (Cactus), balkabağı (Pumpkin), karpuz (Melon), TNT, sarı ve kırmızı çiçekler ( Flover & Rose), kırmızı ve kahverengi mantarlardır.


  Sudan ve güneşten zarar görürler, bu sebeple yağmur yada güneş gördüklerinde teleport olarak kaçmaya çalışırlar.Aynı zamanda lav (lava) ve ateş de yine hasar görmelerini sağlayacaktır. Bunların dışında kılıç yakın menzilde zarar verebilirken oklardan ışınlanarak kaçtıkları için yay kullanmak etkili değildir.

  Endermanlardan kaçınmak için işe yarar yöntemlerden biri sadece 2 blok yüksekliğinde bir alanda durmaktır. Uzak menzilli saldıramadıklarından ve 2 blok yüksekliğindeki yerlere giremediklerinden size harhangi bir şekilde hasar veremezler.

  Bir başka teknik ise 4 blok üst üste yerleştirip sonrasında enderman’a bakarak üstünüze çekmektir. Enderman size erişemeyecek ama siz enderman’a saldırabileceksiniz. Ama bu taktik için çevrede uzun menzilli saldırabilecek (iskelet vs.) olmamasına dikkat edin.

  Bir diğer taktik ise eğer yakınınızda eğitimli kurdunuz varsa Enderman’a bir sefer vurup kurtlarınızın Enderman’ı öldürmesini de sağlayabilirsiniz.

  Creeper

  Bu yeşil, sizi kucaklamak için can atan yaratıklar, belki de Minecraft evreninin en ünlü ve çok nefret edilen canlılarıdır. Zombiler ve iskeletlerin aksine güneşten etkilenmeyen bu canlılar, gece yada gündüz fark etmeksizin oyuncuyu gördükleri yerde direk üstüne koşarlar ve oyuncuya dokundukları anda patlarlar. ayak sesleri ve ve patlamak üzereyken çıkardıkları “hhıısssssss” sesi dışında başka bir ses çıkarmadıkları için gerçekten tehlikelidirler çünkü çoğu zaman fark edilmeyebilirler. (Özellikle arkanızdan yaklaşırlarken)


  Öldürüldüklerinde ( patlamadan öldürülürse) üzerlerinden 0-2 arası barut (Gunpowder) düşer. Eğer iskeletler tarafından öldürülürse üzerilerinde müzik diski düşme ihtimali vardır. Creeperlar aynı zamanda üzerilerinden müzik diski düşürme ihtimali olan tek canlıdır. Üzerilerinden düşen barut (gunpowder) ile de (kum ile birleştirip) TNT yapabilmek mümkündür.  Creeperlar TNT’lerden %25 daha az bir güçle patlarlar. Ufak bir olasılıkta olsa Creeper’ın 3-4 blok yakınına yıldırım düştüğü zaman Creeper’ın şarj olma ihtimali vardır. Eğer bu olursa Creeper’ın çevresinde mavi bir alan oluşur. (Bkz: yukarıdaki resim) Pek çok oyuncu tarafından Yıldırım Creeper’ı (Lightning Creeper) adlandırılan bu türü öldürmesi normal Creeper’lara göre daha kolaydır ama patlamaları TNT’den %50 daha güçlüdür. Patlama alanını görmek için aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz. ( soldaki Yıldırım Creeper, sağdaki normal Creeper).
  Eğer Creeperlar su içerisinde patlayacak olurlarsa çevre bloklara hasar vermezler ama patlama oyunculara hasar verebilir. Aynı zamanda kolları olmamasına rağmen diğer yaratıklar gibi merdivenlerden tırmanabilirler.

  Creeper’lar ile dövüşmenin en kolay yolu, sizi fark etmedikleri uzak bir mesafeden tam gerilmiş yay ile 2 ok atarak öldürmektir. Oyuncunun yakınında olmadığından patlama ihtimali de ortadan kalkmış olur.

  Yakın dövüş kullancaksanız en iyi yöntem genelde vur kaç taktiğidir. Çünkü eğer size yeterki kadar yaklaşırsa patlayacağından ilk darbenizi vurduktan sonra geri kaçmanız önemlidir. 1.8’de eklenen bir diğer özellik olan kritik vuruş yeteneğini de bu sırada kullanabilirsiniz. Bir yaratığa kritik vuruş yapabilmeniz için zıplamalı ve havada iken o canlıya vuruş yapmalısınız. kritik vuruş yaptığınızı vurduğunuz yaratığın çevresinde çıkan efektten anlayabilirsiniz.

  Bir diğer öneri koşma (Sprint) yeteneğinizi kullanarak atak yapmaktır. Koşarak vuruş yaptığınız canlılar genelde geriye doğru uçacağından eğer arkasında lav yada uçurum varsa orandan da hasar alması mümkündür. Bu yöntemin tek eksi yanı Creeper’a koşabilecek kadar düz ve uzun bir alanınız olması gerekmesidir.

  Eğer bir Creeper 2 yada daha fazla blok altınızdaysa - (zıplama mesafesi dışındaysa) üzerine kum (sand) yada çakıl(gravel) atarak boğmayı deneyebilirsiniz. Yavaş bir yöntem olabilir ama özellikle derin mağaralarda ve elinizde (lav, yay vs) gibi uzaktan saldırabileceğiniz malzemeniz yoksa işe yarabilen bir yöntemdir.

  Bir diğer yöntem zorluk seviyesini en kolaya (Peaceful) almaktır. Bu sayede peşinizde ne kadar yaratık varsa bir anda ortadan kalkacaktır. Düzgün bir alana çıktıktan sonra zorluk seviyesini tekrar yukarı çekebilirsiniz ama teknik olarak bu hile sayılacağından önermiyoruz.

  İskelet (Skeleton)

  Geceleri ve mağaralarda sıkça rastlayacağınız bu yaratık, özellikle uzak menzili atakları ile zaman zaman oyunculara sorun olabilen bir canlıdır. Öldürüldüğü zaman üzerinden 0-2 arası kemik (bone) ve 0-2 arası ok (arrow) düşebilir. Güneşten, ateşten ve lavdan zarar görebilir.  İskeletler de pek çok düşman canavarda olduğu gibi merdivenlerden tırmanabilir ama merdivenlerden tırmanırken ok fırlatamaz.İskeletler de Creeperlarda olduğu gibi sizi cam arkasından göremezler.

  İskeletler genelde diğer canavarlara göre bazen daha tehlikeli olabilir. Sebebi ise uzak menzilden ok atmaları ve sürekli hareket halinde olmalarıdır. Özellikle su içerisinde dövüşmeniz önerilmez çünkü su içerisinde oyunucunun hareketleri daha yavaştır ve iskeletin oklarına daha kolay hedef olursunuz.

  Kullanılabilecek en iyi taktiklerden biri manevra sırasında bir köşeye takılırsa direk üstüne atlayıp kılıcınızla olabildiğince hızlı bir şekilde işini bitirmektir.

  Bir diğer taktk ise eğer iskelet peşinizden geliyorsa bir köşeye saklanıp geldiği anda üstüne atlamak olabilir.

  Zombie

  Zombie’ler, iskeletler gibi sıklıkla rastlayacağınız düşmanlardır. Yine geceleri ve mağaralarda rastlayacağınız bu düşman, güneş gördüğü anda yanarak can verir.Zombiler öldürüldüklerinde üzerilerinden 0-2 arası çürümüş et (Rotten Flesh) düşer.  Zombie’ler genelde dövüşmesi en kolay rakiplerdendir. Arka arkaya savuracağınız kılç darbeleri genelde çok iyi iş görür. Ama yinede birden fazla Zombie ile ufak bir odada kalmamaya çalışın. Bu gibi bir durumda blok > saldır > blok > saldır taktiği ile sağ kalmayı deneyebilirsiniz.Aynı zamanda iskeletler gibi lav, ateş ve kaktüslerden zarar görebilirler.

  Örümcek (Spider)

  Böcek türevi olan bu canlı genelde gündüzleri rahatsız etmediğiniz sürece size saldırmaz. Düz duvarlardan tırmanabilirler. Normal olan versiyonları zehirsiz iken mağara tip olanları zehirlidir. 1 kare genişliğindeki yerlerden geçemezler. Öldürüldüklerinde 0-2 arası iplik (string) ve 0-1 arası örümcek gözü (Spider Eye) düşürürler. İskelet ve Zombie’lerin aksine gün ışığında rahatlıkla gezebilirler. %1 ihtimalde olsa sırtlarında bir iskeletle doğabilirler(Spider Jockey).  Örümceklerin genel avlanma amacı iplik (String) içindir. İplik sayesinde yay ve olta yapılabilir. istenirse 4 iplik birleştirilerek yün (wool) yapılması da mümkündür. Örümcek gözü ilede çeşitli iksirlerin yapılması mümkündür.

  Oyuncu kadar hızlı hareket edebildikleri ve duvarlardan tırmanabildikleri için örümcekler asla küçümsenmemelidir. Savaşlarda önerilen silaj yaydır. Çünkü büyük oldukları için vurması genellikle daha kolay olur. Örümceklerle savaşırken mümkün olduğunca örümcekten yukarda olmaya çalışın. Şayet öyle bir şansınız yoksa o zaman örümceğin üstünüze çıkmasını engellemeye çalışın. Bu sayede üstünüze zıplayarak ekstra hasar vermesini engellemiş olursunuz. Eğer elinizde o imkanda yoksa dar alanlara çekmeye çalışın.

  Mağara Örümceği (Cave Spider)

  Normal örümceklere kıyasla 3 büyük farkları vardır. Birincisi boyuları itibariyle normal örümceklerden küçük olduklarından 1x1 karelik boşluktan dahi geçebilirler. İkincisi sizi ısırdıkları takdirde zehirlenirsiniz(normal zorluk seviyesinde 7 saniye boyunca ve her 1.5 saniye 0.5 kalp götürür). ve üçüncüsü genellikle çoğul bulunurlar. Bu 3 neden onları normal örümceklerden daha tehlikeli kılar. Öldürünce üzerlerinden birşey düşmez.  Sadece terk edilmiş maden boşluklarında(Abandoned Mine Shafts) bulunurlar. Eğer indiğiniz madende bolca örümcek ağına rastlıyorsanız bunun anlamı çevrede mağara örümceği olabileceğidir. Mağara örümcekleri diğer yaratıkların aksine örümcek ağlarında yavaşlamazlar. Bu sebeple Mağara örümceklerinin bulunduğu alanlara (özellikle kolayın üzerindeki zorluk seviyelerinde dikkatli yaklaşmak gereklidir) Örümcek ağlarını kılıcınız ile kolaylıkla parçalayabilir ve iplik (string) elde edebilirsiniz. Aynı zamanda süt (milk) örümceklerin zehirli etkisini geçirebilir ama çoğu zaman bu yöntem tercih edilmez. Ayrıca zehir sadece 0.5 kalplik canınız kalıncaya kadar canınızı düşürebilir ama sizi öldürmez.  Mağara örümcekleri doğal olarak doğmazlar. Terkedilmiş madenlerdeki Spawner (yaratıkların doğmasını sağlayan küp) aracılığı ile doğabilirler. Eğer Spawner’ı bulabilir ve yok edebilirseniz daha fazla doğamazlar. (bkz: yukarıdaki resimde mağara örümceği ve sağ arkada onların doğmasını sağlayan Spawner). Mağara örümcekleri 3 blok kadar yukarıya zıplayabilirler.

  Bu örümceklerle yapılabilecek taktiklerden biri tek tek üstünüze çekerek sayılarını biraz azaltıp sonrasında eğer Spawner’ın yerini tespit ettiyseniz direk olarak Spawner’a odaklanarak yok etmektir (Spawner’lar en kolay kazma (Pickaxe) ile kırılabilirler.) Bu sayede daha fazla örümcekle uğraşmazsınız.

  Spider Jockey

  %1 ihtimalle bir örümcek üzerinde bir iskelet ile doğabilir. Eğer bu şekilde doğarsa Spider Jockey adını alır. Oyunun başlarında bulaşılması kesinlikle önerilmeyen yaratıklardır. Sebebi ise hem bir örümceğin hızına ve duvarlardan tırmanabilme yeteneğine sahiptir hemde üzerindeki iskelet ok atarak uzak mezilli hasar verebilir. Kısaca oyuncunun Minecraft’ta karşılaşabileceği en tehlikeli yaratıklardan biridir. Öldürdüğünüzde üzerinden 0-2 arası kemik (bone) , ok (arrow), iplik (string) ve 0-1 arası da örümcek gözü (spirder eye) düşebilir.  Mağaralarda yada yeryüzünden doğabilir. Geceleri yeryüzünde gezebilirken, gündüz olduğunda üzerindeki iskelet yanarak ölür ama örümcek hasar almaz.

  Şayet zırhınız, yayınız ve birazda okunuz varsa ve geniş bir alandaysanız, Spider Jockey öldürmek genelde daha kolay olur.Yakın menzil kapışmalarına girmeniz genelde önerilmez. Malzeme kazanmak istiyorsanız zaten bunu yapmanın daha kolay yolları mevcut. Yine de dövüşmek zorunda kalırsanız dövüşmek yerine örümceğin geçemeyeceği kadar dar alanlara girip sonrasında iskeleti yay ile öldürmek tercih edilebilecek bir yöntem olabilir.

  Slime

  Slime’lar küçük yeşil jölemsi küplerdir. Sadece belli spesifik bölgelerde ve sadece en altta 40 karede doğabilirler. Farklı boyutlarda olabilirler. Küçük boyuttakileri size hasar veremezken büyük boyuttakileri az da olsa hasar verebilir.  Büyük boyutlularına saldırdığınızda genelde 2-4 arası daha küçük versiyona bölünürler ve ancak en küçük olanlarını öldürdüğünüz zaman 02 arası slime topu (slimeball) düşer. Yapışkan piston yapabilmeniz için gerekli olan slime topu sadece Slime’lardan elde edilebilir.  Slime’lar normal yaratıkların sadece 1/10’u sıklıkta doğdukları için rastlamak gerçekten zordur. Ama alternatif yöntemler kullanarak Slime bulma şansınızı yükseltebilirsiniz. Bunlardan en kolayı Minecraft Slime Finder sitesinden ister map seedinizi girerek ister level.dat dosyanızı yükleyerek haritanızdaki Slime doğabilecek yerleri görebilirsiniz.

  Slime’lar genellikle dövüşmesi oldukça kolay yaratıklardır. Herhangi bir taktik gerekmeksizin öldürebilmeniz mümkündür. Yine de çok fazla sayıdaki büyük boy Slime’ın çevrenizi sarmamasına dikkat edin.

  Silverfish

  Çevrede bu şirin yaratıkları dolaşırken görmeniz ne yazıkki mümkün değil. Yeraltı kalelerinde (Stronghold) taş kırarken kırdığınız taşların içinden çıkıyorlar. Bazende “The end”’e giden portal’ın çevresinde rastlamak mümkün. Silverfish’lerin çıktığı taşlar genelllikle Stone, Cobblestone yada Bricks’e benzer ama genellikle kırması normal taşlara göre biraz daha kısa sürer.  [IMG]Silverfish’lerin çıktı taşlar nadir görülür. Bazen ortaya çıkan bir Silverfish’e saldırdığınızda eğer ölmemişse 21X11X21 blok alanında ne kadar silverfish varsa ortaya çıkartabilir.[/IMG]  Her ne kadar oyuncuya hasar veremiyor olsalarda çoğunluk oldukları zaman (Bkz: yukarıdaki resim) sizi uçuruma yada lava itebilirler. Dikkatli olmakta fayda var.

  +Artık silverfish'ler yarım kalp hasar verebiliyor.

  RPG NEDİR ?

  Merhaba Arkadaşlar,

  Role Play hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar için ufak bir bilgilendirme yazısı hazırladık.

  Role Play nedir?

  Role Play, oyuncuların kendilerini karakterlerine bürümesi, bir nevi oyun içerisindeki atmosfere uygun olarak tiyatro oyunu sergilemesini sağlar. Role Play yapabilmeniz için gelişmiş yeteneklere, değerli eşyalara ihtiyaç duymazsınız. Sadece hayal gücünüzü kullanarak yoktan var edebilir, diğer oyuncularla hoşça vakit geçirebilirsiniz.

  Rol yapmadan önce, karakterinizin senaryoya paralel olarak bir hikayesini hazırlamanız gerekir. Nasıl biri olmanız değil, kim olmanız önemlidir. Karakterinizi aynen gerçek hayattan bir insan gibi tasarlamanız gerekir. Kişisel özelliklerini, hayat hikayesini, yeteneklerini sizin belirlemeniz gerekmektedir. Karakterinizin giyim tarzını, aksanını ve yaşam alanını sizin belirlemeniz gerekir.

  Karakterinizin ismini yaratmadan önce, "Role play" teriminin anlamını tam olarak bilmeniz gerekir. Çünkü çoğu kullanıcı, kendilerine özgün olmayan kullanıcı isimleri kullanır. Fakat rol yaparken, kullanıcı adı değil, tam bir isim kullanmanız gerekir. Mesela; Gandalf, AsiSteve, Seytan gibi isimler kullanmak role play kanununa ayrı kaçar. Bunlar yerine, kendinize özgün isimler kullanmanız gerekir. Mesela Gekdez, Vuhace, Gregor, Faeldron gibi isimler bir rolcü için daha ideallerdir. Soyadlara geldiğimizde ise, role play soyadları isimler gibi özgün olabilir fakat daha estetik bir görünüm açısından rolcüler karakter becerileri ile alakalı İngilizce tamlama soyadları tercih ederler. Örnek; Woodsoul, Warbringer, Blackhammer vb.

  Ardından ise karakterinizin kim olduğuna dair bir özgeçmiş hazırlamanız gerekir. Genellikle özgeçmişler karakterin doğduğu ve büyüdüğü şehir hakkında olur. Fakat daha da zorlamak isterseniz karakterinizi bilincini kaybetmiş, nerede olduğunu, kim olduğunu hiç hatırlamayan bir insanı da canlandırabilirsiniz.
  Role playi sergileme konusuna gelirsek; konuşmalarınızda ve tavırlarınızda benliğinizden çıkıp, karakteriniz her kim ise o role bürünmelisiniz. Diğer oyuncularla konuşurken edebi metinler kurmanız gerekmemektedir. Sonuçta bir köyde yetişmiş, aksanlı konuşan bir oduncu böyle bir konuşma yapamaz. Temelinde role play, güzel konuşmak veya bilge gözükmek değil, kimi nasıl canlandırdığınız ile alakalıdır.

  Role Play Terimleri:

  IC (In Charachter) -Karakter içi-: Role play'in iki önemli kavramından biridir. IC, oynanan karakterin kimliğine uygun şekilde davranıldığını, kısaca role play yapıldığını ifade ederken kullanılır.

  OOC (Out Of Charachter) -Karakter dışı-: OOC, karakter dışında kalındığını ve gerçek kimlikte oynandığını belirtir. OOC, bazı durumlar için yasaklanabilir. Tamamen kişisel bir tercih olmakla beraber, karşımızdaki kişileri role play içinde olup olmadığımızı konusunda bilgilendirmek açısından önemlidir.

  Örnek Role Play:

  Karakter Özeti:
  Steve Rohan şehri yakınlarında, ufak tahta bir evde yaşamakta olan demircidir. Ömrünün tamamını Rohan'da ki babasından kalma bu evde geçirmiş, demircilik mesleğini de babasından öğrenmiştir. 1.70 boylarında, kahverengi saçlı, mavi gözlü, yüzünde şirin bir gülümseme olan ve mesleğinden ötürü kaslı kollara sahip bir adamdır. Daha çok eskimiş kıyafetler giyer. Rohan halkı tarafından tanınan ve sevilen birisi olduğu kadar, yaptığı silahlar pek çok savaş görmüştür.

  Role Play:

  Çaresizce örsünde demiri döven Steve'ye doğru başı siyah bir örtüyle örtülü kambur bir adam yaklaşır.

  Yabancı: Steve sen misin?
  Steve: *demiri dövmeye devam eder ve başıyla onaylar*
  Y: *şüpheyle ona bakar* Namını epeyce duydum. Söyledikleri kadar keskin midir kılıçların?
  S: Buralarda kime istersen sor yabancı, benimkiler en iyisidir.
  Y: *yüzünde bir gülümseme belirir* Bana Güneyli Melron derler. *tokalaşmak için elini uzatır*
  S: *elini üzerine siler ve tokalaşır* Senin için ne yapabilirim?
  Y: Bana öyle bir kılıç yap ki, eşi benzeri olmasın.
  S: *ciddileşir, boğazını temizler* Altının var mı? Sen ondan haber ver.
  Y: Karşılığını veremeyeceğim şeyi, neden isteyeyim ki?
  S: *gülümser* Yalnız o dediğin pahalıya mal olur, şimdiden söylüyorum.
  Y: Ne kadar istiyorsun? *elini altın kesesine uzatır*
  S: *eliyle göstererek* Beş bin altın.
  Y: *duraksar* Beni mi kandırıyorsun ihtiyar?
  S: *kaşlarını çatar* Eşsiz bi kılıç isteyen sen değil misin?
  Y: *suratını asar* Pekala, pekala. Al bakalım. *kesesinden istediği miktarda altını alır ve uzatır*
  S: *altınları alır ve bir tanesini ısırarak kontrol eder*

  --------------------------------------------------------------------

  --------------------------------------------------------------------
  Bir önceki konumuz olan «Selam» konumuzunda ilginizi çekeceğini düşünerek incelemenizi tavsiye ederiz.
  █║▌│█│║▌║ █║▌│█│║▌║
  © Since 15.06.2011 ||
  Aliberke TOZLU
  Her Hakkı Saklıdır™


  Yeniden "Yeniden Başlıyoruz."

  <Uzman Üye="Başarılı" />
  <Grafiker="Yakında" />
  <Gold Üye="Yakında" />

  03-04-13
 2. Üyelik tarihi
  03.12.2012
  Mesajları
  5.157
  Konuları
  462
  Rep Puanı
  14
  Meslek
  ForumExe
  İsim
  Musab
  İyi ama bazıları alıntı

  --------------------------------------------------------------------
  03-04-13
 3. Üyelik tarihi
  15.06.2011
  Mesajları
  1.445
  Konuları
  311
  Rep Puanı
  20
  Nerden
  Dünya
  Takımı
  BeşiktAŞK
  Meslek
  BilgisayarMühendisi
  İsim
  Berke
  güncel

  --------------------------------------------------------------------
  █║▌│█│║▌║ █║▌│█│║▌║
  © Since 15.06.2011 ||
  Aliberke TOZLU
  Her Hakkı Saklıdır™


  Yeniden "Yeniden Başlıyoruz."

  <Uzman Üye="Başarılı" />
  <Grafiker="Yakında" />
  <Gold Üye="Yakında" />

  03-04-13
 4. Üyelik tarihi
  07.05.2012
  Mesajları
  1.346
  Konuları
  201
  Rep Puanı
  10
  Nerden
  Manisa
  Takımı
  Galatasaray
  Meslek
  Öğrenci
  İsim
  Kemal
  Sanki daha önce paylaşıldı ama eski olduğu için tekrar paylaşmışsın teşekkürler

  --------------------------------------------------------------------
  03-04-13
 5. Üyelik tarihi
  15.06.2011
  Mesajları
  1.445
  Konuları
  311
  Rep Puanı
  20
  Nerden
  Dünya
  Takımı
  BeşiktAŞK
  Meslek
  BilgisayarMühendisi
  İsim
  Berke
  Alıntı ©ÂŘĿỄŝ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sanki daha önce paylaşıldı ama eski olduğu için tekrar paylaşmışsın teşekkürler

  2. bölümünü okumanda fayda var normalde tek bir konu olarak açıcaktım ama 70000 kelimeyi geçtiği için açamadım

  --------------------------------------------------------------------
  █║▌│█│║▌║ █║▌│█│║▌║
  © Since 15.06.2011 ||
  Aliberke TOZLU
  Her Hakkı Saklıdır™


  Yeniden "Yeniden Başlıyoruz."

  <Uzman Üye="Başarılı" />
  <Grafiker="Yakında" />
  <Gold Üye="Yakında" />

  03-04-13

Benzer Konular

 1. Minecraft Ultra Geniş Rehber
  By тяσℓℓ ƒαcє in forum Minecraft Genel
  Cevaplar: 107
  Son Mesaj: 09-05-13, 14:32
 2. Transformice Ultra racing Playgov yakınlaştırmalı ultra music
  By True™ in forum Transformice Hikayeleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 04-04-13, 00:58
 3. Minecraft - Ultra Geniş Anlatım - Herşey Var
  By Deviations in forum Minecraft Genel
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 11-03-13, 20:44
 4. Ultra Ultra Güvenli Şifre...
  By NoTHiNGLoSee in forum Point Blank
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 25-02-13, 20:38
 5. Cevaplar: 69
  Son Mesaj: 16-01-13, 23:37

Bu Konudaki Etiketler

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd © 2014 / Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1