Reklam vermek için jestgames@gmail.com mail atınız. Reklam vermek için jestgames@gmail.com mail atınız.

Kuranda Adı Geçen Peygamberlerin Kısa Kısa Hayatları 25 Peygamber //ҢΛЧΛSΞP

Kur'an'da Adı Geçen Peygamberler Her topluma bir peygamber gönderilmiştir Peygamberlerin ilki Hz. Âdem, sonuncusu ise Hz. Muhammed'dir. Bu ikisi arasında birçok peygamber gönderilmiştir. Yüce Allah Kur'an'da: Her ümmetin(toplumun) bir peygamberi vardır." buyurarak, her topluma bir peygamber gönderildiğini haber vermektedir. Ancak Kur'an'da Allah peygamberlerin sayısını bildirmemiştir. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır: "Ey Muhammed! Ant olsun, senden önce de


Yeni Konu aç
 1. Üyelik tarihi
  18.04.2012
  Mesajları
  802
  Konuları
  65
  Rep Puanı
  10
  Nerden
  Nerdeyim La ßen
  İsim
  Eren

  --------------------------------------------------------------------
  Kur'an'da Adı Geçen Peygamberler

  Her topluma bir peygamber gönderilmiştir

  Peygamberlerin ilki Hz. Âdem, sonuncusu ise Hz. Muhammed'dir. Bu ikisi arasında birçok peygamber gönderilmiştir. Yüce Allah Kur'an'da: Her ümmetin(toplumun) bir peygamberi vardır." buyurarak, her topluma bir peygamber gönderildiğini haber vermektedir. Ancak Kur'an'da Allah peygamberlerin sayısını bildirmemiştir. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:
  "Ey Muhammed! Ant olsun, senden önce de birçok peygamber gönderdik. Sana onların kimini anlattık, kimini de anlatmadık" ( Mümin suresi, ayet 78)


  Peygamberlerden 25 tanesi Kur'an'da yer almaktadır. Onların isimleri şöyledir:

  1.Hz Âdem (as) :
  Kur’an’da adı 25 defa geçmektedir. İlk insan, ilk peygamber, ilk örtünen, toprağı ilk işleyendir. Allah onun cesedini topraktan yaratmıştır. Daha sonra eş olsun diye Havva’yı yaratmıştır. Kendisine kitap olarak 10 sayfa verilmiştir.

  2.Hz. İdris (as):
  Kur’an’da adı 2 defa geçmektedir. Astronomi ve matematikle ilk uğraşan, ilk defa iğne ile dikiş diken ve elbise yaparak giyen, ölçü ve tartı aletlerini ilk defa kullanan, ilkyazı yazanın olduğu rivayet edilir. Kendisine 30 sayfalık kitap indirilmiştir.


  3.Hz. Nuh (as):
  Kur’an’da adı 43 defa geçmektedir. Kur’an’ın 71. suresi onun adını taşımaktadır. Kavminden kendisini çok az kişi iman etmiştir. Karısı ve çocuklarından biri de iman etmeyenler arasındadır. Nuh tufanından sonra yeni bir nesil yaratılmıştır.  4. Hz. Hud (as):
  Kur’an’da adı 10 defa geçmektedir. Kur’an’ın 11. suresi onun adını taşımaktadır. Yaşadıkları yer olan İrem şehrinde, yüksek binalar inşa etme yarışına girmiş Âd kavmine gönderilmiştir. Ticaretle uğraşmıştır.


  5. Hz. Salih (as):
  Kur’an’da adı 8 defa geçmektedir. Dağları ve yüksek kayaları oyarak inşa ettikleri görkemli evlerle ünlü Semud kavmine gönderilmiştir. Semudlular kendilerine denemek için gönderilen Salih’in devesini öldürdüler. Ticaretle uğraşmıştır.

  6.Hz. İbrahim (as):
  Kur’an’da adı 69 defa geçmektedir. Kur’an’ın 14. sure onun adını taşımaktadır. Oğlu Hz. İsmail (as) ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Çok misafirperver biriydi. Kurban kesmeyi bize o öğretmiştir. Kendisine 10 sayfalık kitap verilmiştir. Babil hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atılmış, ateş kendisini yakmamıştır. Allah’ın dostu olarak anılır.

  7.Hz. Lût (as):
  Kur’an’da adı 27 defa geçmektedir. Hz. İbrahim’e (as) iman eden ilk kişidir, onunla birlikte hicret edenlerdendir.  8.Hz. İsmail (as):
  Kur’an’da adı 12 defa geçmektedir. Çobanlık yapmıştır. Babası Hz. İbrahim (as) ile birlikte Kâbe’yi inşa etmiştir. Hacla ilgili pek çok merasim ve kurban kesme konularında Hz. İbrahim (as) ile birlikte Müslümanlara örnek olmuştur. Hz. Muhammed (as) onun soyundan gelmektedir.  9.Hz. İshak (as):
  Kur’an’da adı 15 defa geçmektedir. Hz. İbrahim’in (as) oğludur. İsrailoğullarına gönderilen, Kur’an’da adı geçen bütün peygamberlerin atasıdır.

  10.Hz. Yakup (as):
  Kur’an’da adı 16 defa geçmektedir. Hz. İbrahim’in (as) torunudur. Evlat acısı ile evlat ihaneti ile imtihan edilmiştir. Oğlu Hz. Yusuf’un (as) acısı dolayısıyla gözleri kapanmış, sonra ona kavuşmasıyla yeniden açılmıştır. Mısır’a gitmeden önce Filistin civarında peygamberlik yapmıştır.


  11.Hz. Yusuf (as):
  Kur’an’da adı 27 defa geçmektedir. Kur’an’ın 12. suresi onun adını taşımaktadır. Yakub’un 12 oğlundan en çok sevdiği oğludur. Kardeşleri kendisini kıskanmışlar, kuyuya atmışlardır. Kendisine rüyaları yorumlama yeteneği verilmiştir. Bu bilgi ve yeteneği sayesinde Mısır’a yönetici olmuştur. Kur’an’da toplu olarak bir sürede, baştan sona anlatılan tek kıssa onunkidir. Bu kıssa Kur’an’da “kıssaların güzeli” olarak nitelenmiştir.  12.Hz. Şuayb (as):
  Kur’an’da 11 defa geçmektedir. Hitabet yeteneğinden ötürü “Peygamberlerin Hatibi” olarak anılmıştır. Ölçü ve tartıda hile yapan Meyden ve Eyke halkına gönderilmiştir. Kızlarından biriyle Hz. Musa evlenmiştir.


  13.Hz. Musa (as):
  Kur’an’da adı 136 defa geçmektedir. Kur’an’da kendisinden ve mücadelesinden en çok bahsedilen peygamberdir. Hz. Şuayb’ın (as) damadıdır. İsrailoğulların’a peygamber olarak gönderilmiştir. İsrailoğulları onun önderliğinde Mısır’dan çıkmışlardır. Kendisine Tevrat verilmiştir.


  14.Hz. Harun (as):
  Kur’an’da adı 20 defa geçmektedir. Hz. Musa’nın (as) kardeşidir. Onun yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Hz. Musa Medyen’den Mısır’a dönünce Harun’a Allah’ın buyruklarını iletmiş, o da bunları kabul ederek Musa’ya yardımcı olmuştur. Güzel konuşması ve hitabet yeteneği, en güçlü özelliğidir.


  15.Hz. Davud (as):
  Kur’an’da adı 16 defa geçmektedir. Sesi o kadar güzeldi ki sesine dağlar ve kuşlar eşlik ederdi. Önceleri Tâlût’un ordusunda bir asker olarak savaşmış, daha sonra Allah’ın kendisine verdiği peygamberlik ve hükümdarlıkla birlikte İsrailoğullarına kral olmuştur. Demirciydi. Kendisine Zebur verilmiştir.

  16.Hz. Süleyman (as):
  Kur’an’da adı 17 defa geçmektedir. Babası Hz. Davud’dur (as). Babasının ölümünden sonra onu yerine hükümdar olmuştur. Bütün canlılarla konuşabilme yeteneğine sahipti. Emrinde bütün canlıları çalıştırabilirdi.

  17.Hz. Eyyub (as):
  Kur’an’da adı 4 defa geçmektedir. Çok ağır bir hastalık geçirmiş, sabrıyla sembol olmuştur.

  18.Hz. Zülkifl (as):
  Kur’an’da adı 2 defa geçmektedir. Hz. Eyyub’un (as) oğludur. Sabreden, Allah’ın rahmetine ulaşan ve Salihlerden olduğu bildirilen peygamberlerdendir.

  19.Hz. Yunus (as):
  Kur’an’da adı 4 defa geçmektedir. Kur’an’ın 10. suresi onun adını taşımaktadır. Asur devletinin başkenti olan Ninova halkına peygamber olarak görevlendirilmiştir.

  20.Hz. İlyas (as):
  Kur’an’da adı 3 defa geçmektedir. İsrailoğullarından Ba’l adlı bir puta tapan topluma peygamber olarak gönderilmiştir.

  21.Hz. Elyesa (as):
  Kur’an’da adı 2 defa geçmektedir. Hz. İlyas’a (as) yardımcı olarak gönderilmiştir


  22.Hz. Zekeriyya (as):
  Kur’an’da adı 7 defa geçmektedir. Hazreti Süleyman (as) soyundandır. Kudüs’te Hz. Meryem’in himayesini üstlenmiş, ona koruyuculuk yapmıştır. İsrailoğulları tarafından şehit edilmiştir.


  23.Hz. Yahya (as):
  Kur’an’da adı 5 defa geçmektedir. Hz. Zekeriyya’nın (as) oğludur. Adı daha önce hiç kullanılmamış bir isimdir ve Allah tarafından konulmuştur. Hazreti İsa’nın (as) müjdecisidir.


  24. Hz. İsa (as):
  Kur’an’da adı 25 defa geçmektedir. Babasız olarak doğmuştur. Daha beşikteyken konuşmuştur. Ölüleri diriltmiş, hastaları ve körleri iyileştirmiştir. Onun doğduğu sene miladi takvimin başlangıcı kabul edilir. Kendisine İncil verilmiştir.


  25.Hz. Muhammed (as):
  Kur’an’da adı 4 defa geçmektedir. Kur’an’ın 47. suresi onun adını taşımaktadır. Son peygamberdir. Bütün insanlığa gönderilmiştir. Kendisine Kur’ankerim verilmiştir.  Sabit Lütfen

  --------------------------------------------------------------------

  --------------------------------------------------------------------
  Bir önceki konumuz olan «Alp taskıran tfm sabit konular» konumuzunda ilginizi çekeceğini düşünerek incelemenizi tavsiye ederiz.
  06-11-12
 2. Üyelik tarihi
  22.08.2012
  Mesajları
  3.836
  Konuları
  956
  Rep Puanı
  10
  Nerden
  Nilüfer/Bursa
  Takımı
  Galatasaray
  Meslek
  Apple 'de Tekniker
  İsim
  Kerem Yazıcı
  Yararlı konu teşekkürler.

  --------------------------------------------------------------------
  06-11-12
 3. Üyelik tarihi
  18.04.2012
  Mesajları
  802
  Konuları
  65
  Rep Puanı
  10
  Nerden
  Nerdeyim La ßen
  İsim
  Eren
  Ö.d

  --------------------------------------------------------------------
  06-11-12
 4. Üyelik tarihi
  05.06.2012
  Mesajları
  1.456
  Konuları
  402
  Rep Puanı
  10
  Nerden
  Malatya'da süper lüks villasında
  Takımı
  BenYokum diyyorun
  Meslek
  Yarbay. ♥
  İsim
  Onur-Ulaş'ta diyebilirsin
  Din bölümü var orda paylaşabilridin

  --------------------------------------------------------------------
  06-11-12
 5. Üyelik tarihi
  23.10.2012
  Mesajları
  616
  Konuları
  57
  Rep Puanı
  10
  Nerden
  eskişehir
  Meslek
  serbest meslek sadas.sasasad
  İsim
  bulut sedat
  güzel

  --------------------------------------------------------------------
  06-11-12

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 30-04-13, 21:12
 2. /facebook Komutunu Deıstırme //ҢΛЧΛSΞP Farkıyla...
  By hayasep in forum Transformice Server Kurulum
  Cevaplar: 37
  Son Mesaj: 22-11-12, 19:50
 3. Cevaplar: 49
  Son Mesaj: 06-11-12, 19:40
 4. Yeni Konumla Sizlerleyim Bot Yagdırmak //ҢΛЧΛSΞP Farkıyla
  By hayasep in forum Transformice Server Kurulum
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 01-11-12, 23:38
 5. Darkpirates Hakkında Kısa Kısa Bilgiler
  By !! FяozeN !! in forum Diğer Online Oyunlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-07-12, 16:53

Bu Konudaki Etiketler

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd © 2014 / Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.1